cserc.ifro.ir > منوی اصلی
  منوی اصلی     چهار شنبه 5 اردیبهشت 1403   ورود  
اخبار
جلسه پیش دفاع پروپوزال رساله دکترای پژوهش محور
دو شنبه 27 آذر 1396
برگزاری جلسه پیش دفاع پروپوزال رساله دکترای پژوهش محور "کاربرد آزمون تطبیقی متعارف کننده (CCA) و برنامه شبیه سازی (WASP) جهت تعیین شرایط کیفی آب در دریاچه سد آزاد (سنندج- استان کردستان)"

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده اکولوژی دریای خزر،جلسه دفاعیه پروپوزال رساله دکترای پژوهش محور "کاربرد آزمون تطبیقی متعارف کننده (CCA ) و برنامه شبیه سازی (WASP ) جهت تعیین شرایط کیفی آب در دریاچه سد آزاد (سنندج- استان کردستان)"توسط آقای ابراهیم زارعی ساعت 10روزیکشنبه26/9/96 در سالن جلسات این مرکز برگزار گردید.

خلاصه :

دریاچه ها اعم از طبیعی ویا انسان ساخت، از تنوع زیستی آبزیان حمایت کرده و منافع اقتصادی اجتماعی و زیبا شناسی مورد نیاز در جهت بهبود کیفیت زندگی اجتماعات مردمی در حوضه آبریز را فراهم می کند. دریاچه ها به علت پذیرش مواد مختلف شامل رسوبات، مواد معدنی، مواد مغذی و مواد آلی از حوضه آبریز که در آب و رسوبات تجمع می یابند به عنوان یکی از حساسترین و آسیب پذیرترین اکوسیستم های آبی محسوب می شوند. بطوریکه این بدنه های آبی با بسیاری از مشکلات مانند تغذیه گرایی، اسیدی شدن و آلودگی های مختلف مواجه هستند. در حال حاضراز مدلهای کیفی آب به عنوان یکی از بهترین راههای پیش بینی سرنوشت کیفیت و آلودگی ها در محیط های آبی استفاده می شود . این ابزار ها در جهت شبیه سازی و پیش بینی انتقال آلودگی در محیط زیست آبی کارایی دارد. مدل WASP (برنامه شبیه سازی کیفیت آب) در بسیاری از کشورها به طور گسترده ای به عنوان مدل کیفی آب مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل می تواند کیفیت آب محیط های آبهای جاری و ساکن شامل رودها، دریاچه ها، مخازن سدها و مصب ها را شبیه سازی کند. همچنین این روش به عنوان یک مدل کیفیت آب بسیار توانمند می تولند عکس العمل محیط های آبی به آلودگی های نقطه ای و غیر نقطه ای را پیش بینی کرده و از نتایج آن در تفسیر مدیریت زیست محیطی منابع آبی استفاده می گردد. در تحقیق حاضر مخزن سد آزاد که در 75 کیلومتری غرب سنندج در استان کردستان واقع گردید بررسی خواهد شد. این بررسی بر اساس داده های 40 پارامتر فیزیکی، شیمیایی و زیستی کسب شده در 5 ایستگاه نمونه برداری(در لایه های مختلف) در سالهای 95-1394 از این مخزن انجام می شود.جهت پیش بینی شرایط کیفی آب مخزن سد آزاد از نرم افزارWASP نسخه 7/3 استفاده خواهد شد. این مدل دارای برنامه های یک ، دو و سه بعدی بوده و تعداد مختلفی از چارچوبهای کاربردی فیزیکی ، شیمیایی و زیستی شامل BOD ، اکسیژن محلول ، تغذیه گرایی و مواد سمی را شامل می شود. همچنین از روش آزمون تطبیقی متعارف کننده (CCA ) در جهت شناخت روابط بین پارامترهای محیطی و گروههای زیستی شامل پلانکتونهای گیاهی و جانوری و کفزیان درشت در دریاچه سد آزاد استفاده خواهد شد.

 


تعداد بازديد:718
Copyright (c) 2024 cserc.ifro.ir
Powered by taJan System Co