cserc.ifro.ir > منوی اصلی
  منوی اصلی     چهار شنبه 5 اردیبهشت 1403   ورود  
اخبار
بازدید کارشناسان تغییرات هوا و اقلیم دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا (University of Roma) از پژوهشکده اکولوژی دریای خزر
چهار شنبه 6 اردیبهشت 1396
بر اساس هماهنگی های انجام شده از طرف موسئسه تحقیقات جنگلها و مراتع ایران با پژوهشکده اکولوژی دریای خزر دو تن از کارشناسان دانشکده اکولوژی و بیولوژی محیط زیست دانشگاه ساپینزای ( رم- ایتالیا Sapienza - Università di Roma) در تاریخ 1/2/1396 بازدید علمی را بعمل آوردند.

بر اساس هماهنگی های انجام شده از طرف موسئسه تحقیقات جنگلها و مراتع ایران با پژوهشکده اکولوژی دریای خزر دو تن از کارشناسان دانشکده اکولوژی و بیولوژی محیط زیست دانشگاه ساپینزای رم- ایتالیا) در تاریخ 1/2/1396 بازدید علمی را بعمل آوردند Sapienza - Università di Roma) .

در این بازدید پروفسور لورتا روسی رئیس دانشکده اکولوژی و بیولوژی محیط زیست و پروفسور ماریا لتیزیا کوستانتینی معاون دانشکده اکولوژی و بیولوژی محیط زیست بهمراه آقای دکتر جعفری و هئیت همراه بعنوان هماهنگ کننده ایرانی حضور داشتند.

در این دیدار گزارشات پایان یافته علمی طرح ها و پروژه های شیلاتی، یافته ها و پایان نامه های دانشجوئی علاوه بر مقالات و کتب منتشره در مجامع بین المللی و ملی به معرض نمایش در آمد که در رابطه با هر موضوع توسط رئیس پژوهشکده، معاونین و کارشناسان توضیحات لازم ارائه گردید که مورد استقبال گسترده بازدیدکنندگان کارشناسان ایتالیائی و ایرانی قرار گرفت.

ادامه بازدید کارشناسان و هئیت همراه با دعوت و مشایعت رئیس پژوهشکده به سالن کنفرانس و محل برگزاری جلسه کارشناسی همراه گردید که در این جلسه آقای دکتر حسن نصراله زاده ساروی (رئیس پژوهشکده)، ابتداً ضمن خوشآمدگوئی به مهمانان سخن خود را با معرفی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و پژوهشکده های وابسته از جمله شرح مفصلی از شکل گیری و دامنه فعالیت ها پژوهشکده اکولوژی دریای خزر پرداختند. 

همچنین ایشان ضمن برشمردن توانمندیهای پژوهشکده به عناوین برخی از فعالیت های تحقیقاتی که در سطح بین المللی و ملی مطرح گردیدند اشاره نمود که از آن جمله موضوعات مربوط به تنوع گونه های جانوری و گیاهی در اکوسیستم‌های آبی، بررسی گونه های مهاجم و راهکارهای کنترل آنها، بررسی ساختار ژنتیکی آبزیان، تولید فراورده‌های بیولوژیک، بررسی تشخیصی بیماریهای آبزیان، بررسی عوامل موثر در افزایش راندمان تکثیر و تولید آبزیان بوده اند. جناب دکتر نصراله زاده با اشاره به اجرای موفقیت آمیز 450 پروژه تحقیقاتی با چاپ بیش از 1380 مقاله علمی در نشریات معتبر بین المللی و ملی به الویت های تحقیقاتی این پژوهشکده از جمله بررسی تغییرات اقلیم و اثرات زیست محیطی اکوسیستم دریای خزر با اجرای فعالیت های توسعه آبزی پروری در استفاده از قفس[Cage culture] و نیز ازتباطات علمی بین المللی و منطقه ای منجمله کاسپنیرخ و ونیرو (روسیه)، بانک جهانی، انستیتو علوم دریایی اردم لی (ترکیه)، موسسه علوم دریایی سوستی پل (اوکراین) ، موسسه علوم دریایی شیرشوف (روسیه) نیز مطالبی را ارائه نمودند.

 

در ادامه جلسه گفتگوهای کارشناسی مابین کارشناسان ایرانی و ایتالیائی به نقطه نظرات مشترکی منتج گردید که لزوم پایش عوامل غیر زیستی و زیستی (Abiotic and biotic) در قالب طرح و پروژه های تحقیقاتی میدانی و کاربردی را در آینده در بر داشت که می بایست با هماهنگی و مساعدت موسئسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور صورت پذیرد.

در پایان کارشناسان ایتالیائی و هئیت همراه از آزمایشگاه های استاندارد بخش های مختلف پژوهشکده اکولوژی دریای خزر بازدید نمودند که ضمن ارزیابی مثبت از استاندارد سازی محیط های آزمایشی با تجهیزات موجود، پیشنهاد افزایش توان آزمایشگاه ها در ابعاد سخت افزاری و نرم افزاری و نیز پرسنل آموزش دیده را داشتند.


تعداد بازديد:609
Copyright (c) 2024 cserc.ifro.ir
Powered by taJan System Co